Kamene zmiznutých Stolpersteine

Kamene Stolpersteine pripomínajú a ctia pamiatky obetí nacistov, ktorými boli Židia, Rómovia, odbojári, politickí protivníci aj iní. Stolperstein (z nemeckého „kameň na zakopnutie“) je pevne vsadený do chodníka pred domom zavraždeného, okoloidúcim nenásilne pripomína zločin a miestnu históriu a dotvára verejný priestor. Na kameni s mosadznou tabuľkou (10×10 cm) je uvedené meno obete, dátum narodenia a jej osud (zatknutie, deportácia či miesto zavraždenia).

Pamätník vo verejnom priestore na zemi zahŕňa viacero symbolík – chodec naň natrafí každodenne pri bežnom pohybe po ulici, dáva možnosť stotožniť sa s obeťou a do budúcna varuje pred opakovaním zločinu, okoloidúci sa pohľadom na kameň na zem symbolicky klania pred obeťou.

Kamene vytvoril a začal ukladať nemecký umelec Gunter Demnig z Kolína nad Rýnom v roku 1996. Dodnes bolo uložených takmer 100 000 kameňov v 25 krajinách po celej Európe – od Francúzska po Rusko a od Nórska po Grécko, na Slovensku sa každoročne ukladajú od roku 2012.

Posledné akcie
  • Kamene zmiznutých v Starej Ľubovni
    V piatok 5. marca v Starej Ľubovni na námestí v podlubí pred galériou ceremoniálne inštalovali Kamene zmiznutých na pamiatku Anny Blayerovej a jej syna Eleméra, ktorí na tomto mieste žili. Na jar 1942 ich slovenskí a nemeckí fašisti násilne zadržali a deportovali do koncentračných táborov Treblinka a Majdanek, kde ich […]
  • 75 rokov od besnenia fašistov v Kremničke
    Pripomenuli sme si 30 rokov slobody od komunistického režimu a predtým v auguste 75 rokov od boja za slobodu od fašistov počas Slovenského národného povstania. Počas SNP sa na oslobodené územie okolo Banskej Bystrice zbiehali z rôznych strán Európy ľudia na úteku pred nacistami. Po potlačení SNP nemeckí a slovenskí […]