Rozdelené spomienky

Iniciatíva zahŕňa viacero etáp s rôznym zameraním, jednotiacim prvkom je spolužitie v minulosti v rámci Československa medzi rôznymi komunitami – českou, slovenskou, nemeckou, maďarskou a židovskou. Dejinný záber sa sústreďuje na dianie okolo 2. sv. vojny, vzťahov pred ňou a masovými presídleniami po nej.

Od roku 2019 pokračujeme projektom Spájame rozdelené spomienky II zameraným na maďarskú komunitu na Slovensku, slovenskú v Maďarsku a presahy medzi ich osudmi.

Pôvodný projekt Rozdelené spomienky (2014 – 2016) priniesol v 15 krátkych filmoch príbehy pamätníkov najmä v rámci nemeckej menšiny v Československu. Dej udalostí sa začína pred 2. svetovou vojnou v spomienkach ľudí, ktorí dnes žijú v Rakúsku, Česku a na Slovensku. Pokračuje ťažkým vojnovým obdobím, nevyhýba sa povojnovému nútenému odsunu nemeckých civilistov a voľne prechádza ako spomienky až po súčasnosť. Zaoberá sa tým, aké dôsledky mali veľké dejiny Strednej Európy na život jednotlivcov: na ich zážitky, vyhliadky a možnosti voľby, ktoré im zostali v totalitných a vojnových podmienkach.

Filmy na rôzne témy obsahujú výpovede 37 pamätníkov. Ich životné portréty na pracovnej stanici ponúkajú možnosť lepšie sa s nimi zoznámiť. Návštevník si môže vybrať témy podľa vlastného záujmu či priorít, poradie nie je určené.

Ako súčasť projektu vyšla trojjazyčná publikácia Geteilte Erinnerungen / Rozdělené vzpomínky / Rozdelené spomienky, ktorá knižným spôsobom spracúva rozprávanie zapojených pamätníkov. ​Knižku bude možné kúpiť počas výstavy.

Posledné akie
  • Výstava Rozdelené spomienky
    Rozdelené spomienky, Československo 1937–48 (Česi, Nemci, Rakúšania a Slováci) Nacistický útlak Čechov a Slovákov kontratrauma Nemcov, ktorí museli po stáročiach spolužitia odísť. Spomienky pamätníkov na Československo 1937–48 sú farbistejšie: nielen z nemeckého pohľadu, ale aj zo židovského, maďarského a iných. Výstava krátkych filmov vás vtiahne do mozaiky vtedajšej Strednej Európy… Read more: Výstava Rozdelené spomienky
  • Rozdelené spomienky idú online
    MULTIMEDIÁLNA VÝSTAVA ROZDELENÉ SPOMIENKY IDE ONLINE Zajtra o 8:35 hod. si nalaďte Rádio DEVÍN, kde budeme rannými hosťami v štúdiu rubriky Letný hosť. Reč bude o našich pripravovaných novinkách, ale najmä o multimediálnej výstave krátkych filmov ROZDELENÉ SPOMIENKY. Výstava je od augusta 2020 uvedená online na stránke viedenského Volkskundemuseum (pod trailerom… Read more: Rozdelené spomienky idú online
  • Výstava Rozdelené spomienky
    ČESKOSLOVENSKO 1937–48(ČESI, NEMCI, RAKÚŠANIA A SLOVÁCI)/multimediálna výstava/Krátke filmy Vás vtiahnu do mozaiky vtedajšej Strednej Európy očami pamätníkov, ktorí stále žijú medzi nami.Trvanie: 18. 1. – 28. 2. 2018 || utorok – nedeľa, 09:00 – 16:00Výstavná sieň v Múzeu SNP, Kapitulská 23, Banská BystricaVstup voľný.