Projekty

Kamene zmiznutých – Stolpersteine

Kamene Stolpersteine pripomínajú a ctia pamiatky obetí nacistov, ktorými boli Židia, Rómovia, odbojári, politickí protivníci aj iní. Stolperstein (z nemeckého „kameň na zakopnutie“) je pevne vsadený do chodníka pred domom zavraždeného, okoloidúcim nenásilne pripomína zločin a miestnu históriu a dotvára verejný priestor. Na kameni s mosadznou tabuľkou (10×10 cm) je uvedené meno obete, dátum narodenia a jej osud (zatknutie, deportácia či miesto zavraždenia).

Pamätník vo verejnom priestore na zemi zahŕňa viacero symbolík – chodec naň natrafí každodenne pri bežnom pohybe po ulici, dáva možnosť stotožniť sa s obeťou a do budúcna varuje pred opakovaním zločinu, okoloidúci sa pohľadom na kameň na zem symbolicky klania pred obeťou.

Kamene vytvoril a začal ukladať nemecký umelec Gunter Demnig z Kolína nad Rýnom v roku 1996. Dodnes bolo uložených takmer 100 000 kameňov v 25 krajinách po celej Európe – od Francúzska po Rusko a od Nórska po Grécko, na Slovensku sa každoročne ukladajú od roku 2012.

Rozdelené spomienky

Rozdelené spomienky prinášajú v 15 krátkych filmoch príbehy pamätníkov najmä v rámci nemeckej menšiny v Československu. Dej udalostí sa začína pred 2. svetovou vojnou v spomienkach ľudí, ktorí dnes žijú v Rakúsku, Česku a na Slovensku. Pokračuje ťažkým vojnovým obdobím, nevyhýba sa povojnovému nútenému odsunu nemeckých civilistov a voľne prechádza ako spomienky až po súčasnosť. Zaoberá sa tým, aké dôsledky mali veľké dejiny Strednej Európy na život jednotlivcov: na ich zážitky, vyhliadky a možnosti voľby, ktoré im zostali v totalitných a vojnových podmienkach.

Filmy na rôzne témy obsahujú výpovede 37 pamätníkov. Ich životné portréty na pracovnej stanici ponúkajú možnosť lepšie sa s nimi zoznámiť. Návštevník si môže vybrať témy podľa vlastného záujmu či priorít, poradie nie je určené.

Ako súčasť projektu vyšla trojjazyčná publikácia Geteilte Erinnerungen / Rozdělené vzpomínky / Rozdelené spomienky, ktorá knižným spôsobom spracúva rozprávanie zapojených pamätníkov. ​Knižku bude možné kúpiť počas výstavy.

Iniciatíva pokračuje projektom Spájame rozdelené spomienky II zameraným na maďarskú komunitu na Slovensku, slovenskú v Maďarsku a presahy medzi ich osudmi.