Kampaň #zakopnime

Pred 10 rokmi začali dobrovoľníci na Slovensku osádzať Kamene zmiznutých – Stolpersteine, venované obetiam zverstiev z čias druhej svetovej vojny. Väčšina z nich nesie židovské mená, no viaceré pripomínajú účastníkov odboja a politických odporcov.

Pribudnú aj pamätníky obetí rómskeho holokaustu. Kamene zmiznutých – Stolpersteine sú najväčší decentralizovaný pamätník v Európe. Dielo nemeckého umelca Guntera Demniga začalo vznikať v roku 1996 s cieľom pripomínať obete nacistov a dnes sa už rátajú v desaťtisícoch.

Nie je však rozhodujúce číslo, ale skutočnosť, že tieto Kamene prinášajú príbeh konkrétneho človeka a kus poučnej histórie priamo na miesto, kde sa odohrala. Možno to bolo aj na vašej ulici.

O ilustrácii

Ilustráciu pre projekt #zakopnime, aby sme už nikdy viac nezakopli vytvorila ilustrátorka Kamila Kuricová.

V jej centre sa nachádza dlažobná kocka symbolizujúca Kameň zmiznutých (z nemeckého Stolperstein – kameň na zakopnutie).

Na jej vrchnej časti sú uvedení súčasníci a na spodnej strane ľudia z minulosti, spred osemdesiatich rokov, teda z čias, keď sa pod našimi spoluobčanmi alebo susedmi po deportáciách či útokoch fašistov doslova zľahla zem a zmizli zo sveta i zo životov svojich blízkych.

Správu o tom, ako a kedy sa stali obeťami nenávisti a násilia, podávajú dnes Kamene zmiznutých, osadené v chodníkoch na mnohých slovenských uliciach. Ilustrácia nás teda zoznamuje s obsahom tejto naliehavej správy spojením osôb z dvoch svetov.

Kde všade nájdete kamene Stolpersteine?

Kampaň podporila aj prezientka Slovenskej republiky Zuzana Čapútová

Kampaň podporila aj prezientka Slovenskej republiky Zuzana Čapútová