Kampaň #zakopnime

Od roku 2012 osádzajú dobrovoľníci na Slovensku Kamene zmiznutých – Stolpersteine venované obetiam fašistov z čias druhej svetovej vojny. Väčšina z nich nesie židovské mená, no viaceré pripomínajú účastníkov  odboja či politických odporcov. Na desiate výročie zviditeľnila túto aktivitu kampaň #zakopnime, ktorú podporila aj prezidentka Zuzana Čaputová týmto videom:

Kampaň podporila aj prezientka Slovenskej republiky Zuzana Čapútová

Kampaň podporila aj prezientka Slovenskej republiky Zuzana Čapútová

Kamene zmiznutých tvoria najväčší decentralizovaný pamätník v Európe aj na svete. Dielo nemeckého umelca Guntera Demniga začalo vznikať v roku 1996 s cieľom pripomínať obete nacistov a dnes ich počet prekonal stotisíc.

Rozhodujúce však nie je číslo, ale skutočnosť, že tieto Kamene prinášajú príbeh konkrétneho človeka a kus poučnej histórie priamo na miesto, kde sa odohrala. Možno to bolo aj na vašej ulici.

O ilustrácii

Ilustráciu pre projekt #zakopnime, aby sme už nikdy viac nezakopli vytvorila ilustrátorka Kamila Kuricová.

V jej centre sa nachádza dlažobná kocka symbolizujúca Kameň zmiznutých (z nemeckého Stolperstein – kameň na zakopnutie).

Na jej vrchnej časti sú uvedení súčasníci a na spodnej strane ľudia z minulosti, spred osemdesiatich rokov, teda z čias, keď sa pod našimi spoluobčanmi alebo susedmi po deportáciách či útokoch fašistov doslova zľahla zem a zmizli zo sveta i zo životov svojich blízkych.

Správu o tom, ako a kedy sa stali obeťami nenávisti a násilia, podávajú dnes Kamene zmiznutých, osadené v chodníkoch na mnohých slovenských uliciach. Ilustrácia nás teda zoznamuje s obsahom tejto naliehavej správy spojením osôb z dvoch svetov.

Najbližšia akcia

Prvé dva kamene zmiznutých čakajú v žilinskej Synagóge na svoje osadenie

Pri príležitosti #WeRemember – Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu – sme si 27. januára 2022 opäť spomenuli aj na rodinu Hornovcov, jedných spomedzi 70-tisíc Židov zo Slovenska zavraždených v koncentračných táboroch.

Kamene zmiznutých – Stolpersteine s ich menami, prvé dva v rámci tejto iniciatívy v Žiline, mali byť už v decembri uložené v dlažbe na Mariánskom námestí pred domom, v ktorom bývali.

Slávnostnú akciu zmarila pandémia a tak ich Juraj Gábor dočasne pred Vianocami uložil medzi symbolické drevené dlažobné kocky pri vstupe do Sphéry v Novej synagóge. Počkajú tu do marca, kedy akciu zopakujeme v spolupráci so známym judaistom Petrom Salnerom, ktorého rodinné osudy sú s Hornovcami spojené.

Viac informácií nájdete TU.

Kde všade nájdete kamene Stolpersteine?