TU ŽIL
BERNARD HORN
NAR. 1885
DEPORTOVANÝ 1942
DO AUSCHWITZU
ZAVRAŽDENÝ
TU ŽIL
RICHARD HORN
NAR. 1922
DEPORTOVANÝ 1942
DO AUSCHWITZU
ZAVRAŽDENÝ
TU ŽIL
VIKTOR HORN
NAR. 1925
DEPORTOVANÝ 1942
DO AUSCHWITZU
ZAVRAŽDENÝ
Miesto: Námestie Sv. Michala, 13, Hlohovec
Inštalované: 25. 8. 2024
Mladý muž Bernard Horn a jeho manželka Regina, rodená Grünwaldová si v roku 1918 kúpili za peniaze z vena nevesty dom na námestí v Hlohovci. V prednej časti domu si Bernard otvoril obuvnícku dielňu. Zručnosť v remesle získal vo Viedni, kde sa špecializoval aj na zhotovovanie ortopedickej obuvi.
Manželia svoj nový domov zveľaďovali, útulný príjemný malý dvor bol plný zelene.
V roku 1919 sa im narodilo dievčatko Margitka, v roku 1922 pribudol synček Richard a o tri roky neskôr chlapček, ktorému dali meno Viktor. Deti vyrastali v láskavom rodinnom prostredí.
Koniec pokojného života znamenali protižidovské nariadenia slovenskej vlády. Úspešná študentka Margitka musela pre svoj židovský pôvod opustiť gymnázium. Ani Richard, ktorý sa učil za dentistu, ani Viktor, ktorý chcel byť strojný mechanik, nesmeli pokračovať v štúdiu.
Rodinu postihol rovnako tragický osud ako približne 800 obyvateľov Hlohovca a vyše osemtisíc občanov Slovenska, ktorých prítomnosť bola označená za nežiadúcu len preto, že boli Židia.
Bernard Horn s dvomi dospievajúcimi synmi neodišli dobrovoľne, ale boli odvlečení do koncentračného tábora Auschwitz, kde ich zavraždili. Margitku s matkou Reginou internovali v Pracovnom tábore Židov v Seredi. Po útrapách a úteku z tábora v roku 1944 sa po oslobodení v roku 1945 vrátili do svojho domu obsadeného cudzími ľuďmi.
Margitku Hornovú poznali Hlohovčania ako múdru ženu a dlhoročnú úspešnú riaditeľku továrne na sviečky. Jej dcéra Mirka vyštudovala Lekársku fakultu Univerzity J. A. Komenského v Bratislave a dlhé roky pôsobila ako vynikajúca lekárka v nitrianskej nemocnici. Od roku 1993 žije a ešte stále pôsobí ako odborná lekárka Izraeli.
Hoci v roku 1972 Margita Hornová dom na námestí predala, Hlohovec neopustila. Odpočíva na tunajšom židovskom cintoríne vedľa svojej matky Reginy, priateľov a známych.